SEZONINĖS RUGSĖJO GĖRYBĖS


2023-09-12

Vėstant orams ir saulei vis dažniau slepiantis už debesų grįžta noras valgyti saldžiau, riebiau. Ir nors viena kita bandelė ar augalinis burgeris nepamaišys (balansas!), svarbu nepražiopsoti tikrųjų rugsėjo skanumynų. Apie jų naudas plačiau papasakos dietistė ir asmeninė trenerė Skaistė Danilevičiūtė.

Obuoliai

Obuoliuose randama riboflavino, niacino, folio rūgšties, tiamino, taip pat vitaminų A, E ir C, vitamino K, kalcio, geležies, mangano, fosforo, kalio ir kitų vitaminų bei mineralinių medžiagų.

Šiuose vaisiuose gausu pektinų, kurie gerina virškinimo funkciją, padeda išvengti vidurių užkietėjimo, sujungia ir su savimi pašalina nuodingas medžiagas, pavyzdžiui, sunkiuosius metalus. Obuoliai padeda pajusti sotumo jausmą, gerinti apetitą, suaktyvinti skrandžio sulčių išsiskyrimą. Vis dėlto, turintiems įvairių virškinimo trakto sutrikimų, pavyzdžiui, skundžiasi rėmeniu, pilvo pūtimu, dirgliosios žarnos sindromu, geriau rinktis termiškai apdorotus obuolius.

 

Česnakai

Česnakas – vaistas nuo visų ligų. Česnakuose yra vitamino C ir net kelių B grupės vitaminų. Ypač vertingi česnake esantys eteriniai aliejai, kurie veikia kaip antiseptikai.

 

Svogūnai

Svogūnuose gausu vitaminų A, B6, C ir E, natrio, kalio, geležies ir ląstelienos. Jie taip pat yra geras folio rūgšties šaltinis.

 

Grybai

Grybuose gausu ląstelienos, vandens, vertingų baltymų ir mineralinių medžiagų. Daugelyje jų fosforo, kalcio ir kalio yra beveik tiek pat, kiek žuvyje. Įdomu ir tai, jo grybų maistinė sudėtis prilygsta vaisiams. Grybuose ypač daug mangano, magnio, geležies, vario, antioksidantų, taip pat cholesterolio kiekį kraujyje mažinančio lecitino.

 

Paprikos

Paprikose gausu angliavandenių, baltymų, organinių rūgščių, eterinių aliejų, mineralinių medžiagų, įvairių vitaminų: C, B grupės, E, D, P.

 

Kriaušės

Kriaušės gerina širdies, kraujagyslių ir gaubtinės žarnos veiklą, taip pat padeda išvengti vidurių užkietėjimo ir užtikrina reguliarų tuštinimąsi. Šie vaisiai –  puiki profilaktinė priemonė nuo osteoporozės, kadangi juose yra boro, padedančio organizmui išsaugoti kalcį ir sustiprinti kaulus. Kriaušės yra naudingos sergantiems inkstų ir šlapimo ligomis. Jos skatina šlapimo išsiskyrimą ir dezinfekuoja šlapimo takus. Kriaušės pakelia nuotaiką ir puikiai malšina troškulį.

 

Pupos

Maistingos ankštinės daržovės. Jose yra lengvai įsisavinamų angliavandenių, baltymų, vitamino C, B grupės vitaminų, aminorūgščių.

 

​​Lazdyno riešutai

Lazdynai turi daug baltymų, riebalų, angliavandenių. Šiuose riešutuose taip pat gausu mineralinių medžiagų (kalio, fosforo), mikroelementų (kobalto, vario, nikelio, mangano) ir vitaminų (A, B grupės, o šviežiuose nekepintuose lazdynuose yra vitamino C).

Norite išbandyti augalinę mitybą ir gauti daug skanių augalinių receptų? Registruokitės į mūsų 22-jų dienų augalinių atradimų programą ir nemokamai gaukite kasdienių receptų ir svarbių patarimų!

kiti įrašai

Rodoma  [tcb_pagination_current_page]  iš [tcb_pagination_total_pages]