DUK
Svarstote prisijungti, bet dvejojate, ar tai Jums? Atsakome į dažniausiai užduodamus klausimus, galbūt jie padės apsispręsti. Jeigu turite kitų klausimų, susisiekite!
Kai užsiregistruojate į NORI GALI, esate pakviečiamas (-a) prisijungti prie programos dalyvių Facebook grupės. Grupėje vykstančios diskusijos ir dalijimasis receptais Jums padės ugdyti naujus įgūdžius. Jos nariai yra žmonės, kaip ir Jūs, norintys išbandyti augalinę mitybą. Prie jos taip pat prisijungę mūsų komandos savanoriai, kurie atsakys į aktualius klausimus ir stebės, kad grupėje diskusijos vyktų pagarbiai.
Kasdien gausite po naujienlaiškį, kuriame aptarsime tos dienos atradimą, pasidalysime receptais ir nukreipsime į Facebook grupę, kur su kitais dalyviais galėsite pasidalyti savo įspūdžiais, receptais, patarimais.
Tai paprasta! Užpildykite registracijos formos laukus ir spauskite „Registruotis“. Po registracijos gausite patvirtinimą į elektroninį paštą, jog registracija pavyko.
Patikrinkite, ar tikrai užpildėte visus būtinuosius laukus (jie pažymėti *). Jeigu negaunate registraciją patvirtinančio laiško, patikrinkite Spam (šlamšto) ir Reklaminę (Promotions) dėžutes. Kartais laiškai nugula į jas. Taip pat galite pabandyti į elektroninio pašto paieškos langą įvesti mūsų adresą norigali@gyvigali.lt. Jeigu laiško vis tiek nerandate, susisiekite su mumis paštu, mėginsime padėti išspręsti problemą.
Patikrinkite savo Spam (šlamšto) ir Reklaminę (Promotions) dėžutes. Kartais laiškai nugula į jas. Taip pat galite pabandyti į elektroninio pašto paieškos langą įvesti mūsų adresą norigali@gyvigali.lt. Jeigu laiško vis tiek nerandate, susisiekite su mumis paštu, mėginsime padėti išspręsti problemą.
Registracija į grupę patvirtinama likus maždaug savaitei iki metų pradžios, tad prašome būti kantriems. Jeigu jungiatės prie programos metų eigoje, galimai grupės administratoriai ne iškart pastebėjo Jūsų prašymą prisijungti. Registracijos turėtų būti patvirtintos dienos eigoje, jeigu trunka ilgiau – susisiekite su mumis norigali@gyvigali.lt.
Pirmosios programos dienos yra skirtos susipažinti su augaline mityba ir pasiruošti gaminimui, tad daugiau apie tai, ko reikės įsigyti, bus skelbiama iššūkiui jau prasidėjus. Tiesa, labai tikslaus ir konkretaus produktų sąrašo nepateikiame, nes kiekvienas dalyvis pats renkasi, kokius patiekalus gaminti. Mes pateikiame užduotis, pasidalijame, mūsų manymu, vienais geriausių receptų, o dalyvis renkasi ir dalijasi savo idėjomis su kitais.
Šioje programoje nesudarinėjame mitybos planų atskiriems iššūkio dalyviams. Nesame dietistai ar dietologai. Rengiant projektą konsultuojamės su profesionalais, tačiau norėdami gauti profesionalią mitybos plano sudarymo pagalbą, turėtumėte kreiptis į tą daryti galinčius akredituotus specialistus. Mes, savo ruožtu, patarsime Jums ir dalinsimės savo žiniomis iš patirties ir sukaupto žinių bagažo.
Augalinė mityba nebūtinai reiškia, jog ji yra sveikuoliška. Žmonės renkasi maitintis augaliniu maistu dėl skirtingų priežasčių: kai kurie dėl sveikatos, kai kurie dėl gyvūnų gerovės, o kai kurie nori apsaugoti gamtą (gyvulininkystė yra viena taršiausių industrijų). Jeigu žmogus atsisako mėsos ar kitų produktų dėl etinių įsitikinimų, jis nebūtinai nori maitintis sveikai. Galbūt jis ilgisi įprastų skonių, dėl to tiesiog renkasi augalinę tų produktų alternatyvą. Į grupę priimami įvairūs žmonės ir jų įsitraukimas į programą yra skirtingas.
Žinoma! Maitintis augaliniu maistu sportuojant ne tik kad nėra problematiška, bet kai kuriose sporto šakose tai net pagerina rezultatus. Ne vienas profesionalus sportininkas maitinasi augaline mityba, apie tai kalbame ir iššūkio eigoje. Prisijunkite drąsiai!
Pasaulinės dietologų asociacijos yra patvirtinusios, kad subalansuota veganiška mityba yra tinkama nėščiosioms ar maitinančioms moterims, tai net gali būti naudinga. Tačiau jeigu moteris maitinasi daugiausia gyvūninės kilmės produktais (mėsa, pieno produktais, kiaušiniais), rekomenduojame augalinio maisto kiekį racione didinti laipsniškais. Ne pati augalinė dieta gali pakenkti, bet pokyčių drastiškumas.
Tai nereiškia, kad turėtumėte pasiduoti ir atmesti augalinės mitybos išmėginimą. Tiesiog darykite tai palaipsniui, į savo racioną įtraukiant vis daugiau augalinių patiekalų.
Nors programa nėra sukurta glitimo netoleruojantiems žmonėms, ją nesunkiai galima adaptuoti. Dalis mūsų receptų – be glitimo.
Taip, programa tinkama, bet atkreipkite dėmesį, kad programa nėra specialiai subalansuota šiomis ligomis sergantiems žmonėms, tad visuomet apie mitybos pasikeitimus verta pasikonsultuoti su savo gydytoju.
Deja, bet ne. Nenorime atstumti, todėl jeigu turite kokių su veganišku gyvenimo būdu susijusių klausimų, kreipkitės į mus, bet turint mitybos sutrikimą ir norint pereiti prie augalinės mitybos, geriau tą darykite su kvalifikuotu gydytoju, kuris Jums padės tą padaryti be žalos sau.
Tyrimai atskleidžia, jog augalinė mityba gali padėti sumažinti nutukimo, širdies ir kraujagyslių ligų, hipertenzijos, antro tipo diabeto ir įvairių vėžio rūšių riziką. Tokia mityba yra turtinga maistinėmis medžiagomis – vitaminais, mineralais, skaidulomis ir fitochemikalais, kurie naudingi sveikatai. Į subalansuotą augalinę mitybą turėtų būti įtraukiamos visos maistingosios grupės:
- Baltymų kupinas maistas;
- Kruopos;
- Daržovės;
- Vaisiai;
- Riebalai ir aliejai: riešutai, sėklos ir jų daigai.
Beveik visas augalinis maistas savyje neturi vitamino B12, todėl B12 papildai turėtų būti subalansuotos augalinės mitybos dalis.
Nepamirškite, kad įvairus augalinis maistas padės Jums išlaikyti sveikatingumą ir aprūpinti organizmą visomis reikalingomis medžiagomis. Jeigu turite abejonių, kreipkitės į mitybos specialistą, išmanantį apie augalinę mitybą.
Nesijaudinkite dėl baltymų. Programos metu apie tai kalbame daugiau, o čia trumpai parašysime, jog baltymų augaliniame maiste apstu ankštinėse daržovėse, sojos produktuose, seitane, kruopose ir kituose produktuose. Teigiama, kad sveikiems suaugusiems per dieną reikia apie 0,8 gramo baltymų kiekvienam žmogaus svorio kilogramui. Tai reiškia, kad, jeigu sveriate apie 60 kg, per dieną Jums reikėtų suvartoti apie 48 g baltymų. Vienas puodelis virtų ankštinių daržovių vidutiniškai turi apie 15-20 g baltymų, tai yra apie trečdalį reikalingos normos.
Vitaminas B12 nėra randamas maiste, bet galima rasti juo prisotintų produktų, kaip, pavyzdžiui, augalinis pienas ar maistinės mielės.
Tiesa, mes vis tiek rekomenduojame pasitikrinti savo vitamino B12 rodiklius ir vartoti maisto papildus, nes šis vitaminas yra labai svarbus.
Soja yra sveikas ir turtingas produktas, kuriuo verta praturtinti savo mitybą, nebent esate jai alergiški. Apie mitus, susijusius su soja, daugiau kalbame programos metu.
Pastaruoju metu vis daugiau dietologų, įvairių pasaulinių organizacijų pripažįsta subalansuotą augalinę mitybą kaip saugią ir sveiką įvairiuose gyvenimo tarpsniuose.