KAIP MAISTO LIKUČIUS PAVERSTI SPA PRIEMONĖMIS (ir daugiau)


2022-04-19

Nuo arbatos maišelių iki bananų žievelių — daugelis maisto gaminimo likučių nepelnytai greitai atsiduria šiukšliadėžėje. Iš pirmo žvilgsnio nebenaudingos maisto atliekos gali atlikti antrinę funkciją kaip priemonės SPA grožio procedūroms ir kaip reikmenys namų sodui ar buities švarai palaikyti.

 

Arbatos maišelių kompresas akims

Jei geriate arbatą su riešutų, sėklų ar grūdų pienu, prieš pildami jį išimkite ir įdėkite panaudotus arbatos maišelius į šaldytuvą. Po kelių valandų, jiems atvėsus, atsigulkite, užsimerkite ir užsidėkite juos po akimis. Tai sumažins akių paburkimą ir padės kraujagyslėms susitraukti, taip paslepiant pajuodusius paakius.

 

Maitinanti veido kaukė iš bananų žievelių

Bananų žievelės tinkamos panaudoti daugelyje receptų, tačiau jomis taip pat galima pamaitinti savo odą. Kitąkart suvalgius bananą įtrinkite vidinę banano žievelės pusę į savo odą (arba sumalkite žievelę su vandeniu tam, kad išgautumėte tirštą veido kaukės masę). Žievelėje esantis didelis kalio kiekis odą sudrėkins, o vitaminas A suteiks veidui spindesio.

Taip pat yra žinoma, kad tropiniuose regionuose, kur paplitę kultivuojami bananai, vietiniai gyventojai banano žievę tradiciškai naudoja nudegimų sukeltoms žaizdoms greičiau užgydyti.

Dėl savo sudėtyje turimų karotenoidų, fenolių ir amino junginių tiek banano minkštimas, tiek žievė yra antioksidantų ir pro-vitamino A šaltinis. [1] Būtent vitamino A trūkumas gali turėti įtakos negrįžtamam regos praradimui bei odos pažeidimams. [2] Tuo tarpu, anksčiau minėti karotenoidai yra vieni iš daugelio antioksidacinių medžiagų, esančių odos ir akių ląstelėse. [3] Šie specifiniai karotinoidai apsaugo nuo oksidacijos sukeliamų ligų [4] ir, tikėtina, nuo reaktyviųjų dalelių, dar vadinamų laisvaisiais radikalais. [5]

Mokslininkai mano, kad laisvieji radikalai — molekulės, turinčios vieną ar daugiau atskilusių elektronų, — yra susiję su žmogaus audiniuose atsirandančiomis ligomis ar disfunkcijomis ir galimai yra toksiški. [6]

Japonijos mokslininkai karotenoidų lygį odoje naudoja kaip biologinį rodiklį žmogaus suvartojamų daržovių ir vaisių kiekiui nustatyti. Atlikti tyrimai parodė, kad karotenoidų lygis moterų odoje, palyginti su vyrų, paprastai yra aukštesnis nepriklausomai nuo amžiaus. Kita vertus, rūkančiųjų odoje, palyginti su nerūkančiųjų, lygis yra sumažėjęs. [7]

 

Veido odos šveitiklis su kavos tirščiais

Kavos tirščiai dėl savo antioksidacinio poveikio yra puiki priemonė kovojant su laisvaisiais radikalais odoje.

Kofeinas taip pat stimuliuoja kraujotaką sudrėkindamas ir atgaivindamas odą. Maitinamajam šveitikliui paruošti sumaišykite tirščius, taukmedžio sviestą ir jums labiausiai patinkantį eterinį aliejų. Galbūt jūsų sukurtas veido odos šveitiklis patiks kitiems ir nuo šiol taps puikia dovana?! [8]

 

Virtų bulvių vanduo plaukams

Kas galėjo pagalvoti, kad vanduo, likęs nuo virtų bulvių, gali būti panaudojamas kaip priemonė plaukams pamaitinti? Išsiplovus galvą perskalaukite juo drėgnus plaukus. Vandenyje esantys vitaminas B, cinkas, niacinas ir geležis paskatins plaukų augimą, o vitaminas C sudrėkins prie plaukų šaknelių esančią odą.

Šį vandenį taip pat galima panaudoti drėkinant veidą — paprasčiausiai suvilgykite juo daugkartinius vatos diskelius ir pasitepkite veido odą. [9, 10]

Tyrimų metu iš bulvių lupenų išgauti vandenyje tirpūs polisacharidai — labiausiai maiste paplitusi angliavandenių rūšis — buvo įvertinti kaip daug žadantys natūralūs antioksidantų šaltiniai, kurie gali būti panaudojami kaip maisto papildas arba farmacijos bei kosmetikos gamyboje. [11]

 

Ryžių vanduo = veido tonikas

Ryžių vanduo — dar viena gan mažai įvertinta natūrali veido odos priežiūros priemonė. Jis puikiai nuramina sausą ir sudirgusią odą: paprasčiausiai suvilgykite daugkartinius vatos diskelius ir patepkite reiklias veido vietas. Taip pat galite supilti vandenį į vonią prieš lipdami maudytis.

 

Agurkų galiukai patinusioms akims

Agurkų galiukai yra ta dalis, kurią greičiausiai daugelis gan lengvabūdiškai išmetame, bet juk uždėtos ant akių agurkų skiltelės tapo klasika ne be priežasties. Tai išties veiksminga. Agurkų galiukai pasižymi tokiomis pačiomis naudingomis savybėmis kaip ir griežinėliai. Agurko savybė atvėsinti sumažina paburkimą paakiuose. Tuo tarpu vitaminas C ir folio rūgštis stimuliuoja ląstelių augimą, suteikdami paakiams stangrumo ir pilnumo jausmą. [12]

Agurkas yra melionų ir moliūgų šeimos narys. Nuo senų laikų ši ypač vandeninga ir nekaloringa daržovė populiari Indijos tradicinėje medicinoje. Potencialiai turi antidiabetinį, lipidų kiekį mažinantį ir antoksidacinį poveikį. Agurkas pasižymi savybe iš organizmo pašalinti nereikalingas prisikaupusias medžiagas ir cheminius toksinus, o šviežios sultys gali būti naudojamos pamaitinti odą. [13]

Tiek pats agurkas, tiek jo sėklos yra rekomenduojamos naudoti gaminant kosmetiką, skirtą įvairioms odos problemoms, pavyzdžiui, raukšlėms mažinti ir nudegimams gydyti. Minkštimas yra sudarytas iš vandens, askorbo rūgšties (vitaminas C) ir kavos rūgšties — šios medžiagos puikiai ramina sudirgusią ir malšina patinusią odą. Tuo tarpu agurko žievelė, kurioje gausu ląstelienos ir naudingų mineralų — silicio dioksido, kalio ir magnio — turi savybę atgaivinti. Dėl šios priežasties žievelė gali būti naudojama kaip sudedamoji dalis gaminant kosmetiką nuo raukšlių. [14]

Lygiai kaip ir Jūs, Jūsų namai taip pat nusipelno priežiūros ir meilės. Be aukščiau išvardintų būdų panaudoti maisto likučius puoselėjant savo grožį, žemiau paminėsime keletą paprastų būdų pasirūpinti savo augalais bei buitimi namuose.

 

Bananų žievė namų augalams sveikatinti

Namuose laikomiems augalams labai tiks patrinti jų lapus minkštąja banano žievelės puse. Tokiu būdu jiems suteiksite žvilgesio ir nuvalysite dulkes.Taip pat galite įdėti keletą bananų žievelių į vandenį ir palaikyti keletą dienų. Taip paruošite daug kalio ir fosforo turinčią komposto arbatą namų augalams. Mokslininkų atlikti tyrimai parodė, kad bananų žievėse esantis gausus kalio kiekis prisideda prie augalų produktyvumo. [15, 16]

 

Vaisių likučiai oro gaivikliui

Namuose galite lengvai pasiruošti natūralų oro gaiviklį panaudodami vaisių likučius. Užvirkite juos vandenyje ir įsitikinkite, kaip skaniai pakvips jūsų namai.

 

Citrina balinti skalbinius

Citrina — vienas iš universaliausių vaisių, kuris kartu su apelsinų žievele gali būti užpilamas actu gaminant natūralias namų valymo priemones. Jei turite citriną, kurios artimiausiu laiku nesunaudosite, įpilkite šviežių jos sulčių plaunant baltus skalbinius. Tokiu būdu pašviesinsite baltus skalbinius nenaudodami įprastų baliklių.

 

Panaudotas aliejus paukščių maistui šaltą žiemą

Neskubėkite išplauti keptuvėje užsilikusio aliejaus. Jo likučius supilkite į stiklainiuką ir įmaišykite riešutų kremo, miltų, saulėgražų, smulkių avižų dribsnių ar soros kruopų ir truputį džiovintų vaisių. Laikykite šaldytuve, o smarkiai atšalus orams galėsite šį skanėstą patiekti lesyklėlėje paukščiams savo sode ar ant daugiabučio palangės.

Svarbu nepamiršti skanėstą palikti ten, kur paukščiams nekiltų grėsmė būti užpultiems laukinių ar naminių kačių bei kitų plėšrūnų. Vien JAV apytikriai paskaičiuota, kad dėl laisvai lauke gyvenančių ir vaikštančių kačių kasmet yra sumedžiojama virš milijardo paukščių. [17]

 

Sudžiūvusi duona keptuvei valyti

Pasenusi ir sudžiūvusi duona tiks lengvai išvalyti ką tik naudotą keptuvę. Maži sudžiūvusios duonos plutos gabalėliai puikiai sugeria aliejų ir padeda nušveisti pridžiūvusius sukietėjusio maisto likučius. Šis valymo būdas tinka ketaus keptuvėms.

Juk genialu ir nuostabu tai, kaip paprastai galime dar bent kartą panaudoti maisto atliekas, taip ne tik palepindami save, bet tuo pačiu ir apsaugodami gamtą nuo papildomos taršos.

 

Šaltiniai:

[1] „Banana (Musa spp) from peel to pulp … – PubMed.” 3 Feb. 2015, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25449450/. Accessed 20 Dec. 2020.
[2] „Provitamin A – an overview | ScienceDirect Topics.” https://www.sciencedirect.com/topics/chemistry/provitamin-a. Accessed 20 Dec. 2020.
[3] „Oxidative stress and antioxidant strategies in … – PubMed.” https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26020527/. Accessed 28 Dec. 2020.
[4] „Skin Carotenoid Index in a large Japanese … – PubMed.” 27 Jun. 2019, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31249340/. Accessed 20 Dec. 2020.
[5] „Antioxidant activity and protective effect of banana peel ….” 3 Mar. 2011, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21369778/. Accessed 20 Dec. 2020.
[6] „Free radicals as mediators of tissue injury and disease.” https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8471159/. Accessed 20 Dec. 2020.
[7] „Optical assessment of skin carotenoid status as a … – PubMed.” 15 May. 2018, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29601824/. Accessed 20 Dec. 2020.
[8] „Green entrepreneurs: Coffee for your face, bees for your … – BBC.” 9 Oct. 2020, https://www.bbc.co.uk/news/newsbeat-54464460. Accessed 23 Nov. 2020.
[9] „How to transform food scraps into spa treatments | Too Good ….” https://toogoodtogo.co.uk/en-gb/blog/food-waste-skin-care-how-to. Accessed 28 Dec. 2020.
[10] „Starchy Carbohydrates in a Healthy Diet: The Role … – PubMed.” 14 Nov. 2018, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30441846/. Accessed 20 Dec. 2020.
[11] „Structural, functional, and antioxidant properties of … – PubMed.” 15 Aug. 2016, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27006219/. Accessed 20 Dec. 2020.
[12] „How to transform food scraps into spa treatments | Too Good ….” https://toogoodtogo.co.uk/en-gb/blog/food-waste-skin-care-how-to. Accessed 30 Dec. 2020.
[13] „Phytochemical and therapeutic potential of cucumber – PubMed.” https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23098877/. Accessed 30 Dec. 2020.
[14] „Phytochemical and therapeutic potential of cucumber – PubMed.” https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23098877/. Accessed 30 Dec. 2020.
[15] „Banana fruits with high content of resistant starch: Effect of ….” 1 May. 2020, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0141813019371569. Accessed 20 Dec. 2020.
[16] „Banana peel biochar as alternative source of potassium for ….” 12 Nov. 2019, https://link.springer.com/article/10.1007/s40093-019-00313-8. Accessed 20 Dec. 2020.
[17] „The impact of free-ranging domestic cats on wildlife of … – Nature.” 29 Jan. 2013, https://www.nature.com/articles/ncomms2380. Accessed 30 Dec. 2020.

Norite išbandyti augalinę mitybą ir gauti daug skanių augalinių receptų? Registruokitės į mūsų 22-jų dienų augalinių atradimų programą ir nemokamai gaukite kasdienių receptų ir svarbių patarimų!

kiti įrašai

Rodoma  [tcb_pagination_current_page]  iš [tcb_pagination_total_pages]