Dar visiškai neseniai duonos be glitimo buvo galima ieškoti tarsi adatos šieno kupetoje. Tačiau augantis vartotojų susidomėjimas sveikesnių maisto produktų alternatyvomis paskatino prekybininkus duonos asortimentą praplėsti. Ši problema aktuali ir augaline mityba besidomintiems žmonėms, nuo seno nerimaujantiems, kad drauge su augaliniais patiekalais jų racione gali atsirasti per daug kviečių ar kitų glitimo savo sudėtyje turinčių miltų.
Šiandien didžiuosiuose Lietuvos prekybos centruose duonos be glitimo pasirinkimas yra gausus ir tampa vis įvairesniu. Pavyzdžiui, „Maximoje“ galima rinktis net iš 16 skirtingų šių kepinių rūšių, o kiekviena iš jų turi savitą skonį ir tekstūrą. „Maxima“ siūlo net savo gamybos beglitiminę duoną, kuri žymima „Meistro kokybės“ prekės ženklu.
Didžiuosiuose prekybos centruose karaliauja 5 prekių ženklai:
- Itališkas „Schär“, turintis plačiausią asortimentą – nuo šviesios forminės duonos iki bandelių mėsainiams ar net picos padų. Šio prekės ženklo produktus rasite „Maximoje“ ir „Rimi“.
- Lenkiškas „Balviten“, siūlantis du produktus – baltą arba sėklų duoną. Šio prekės ženklo kepinius rasite „Rimi“ ir „IKI“ parduotuvėse.
- Lenkiškas „Bezgluten“, siūlantis duoną skrudinimui ir įvairiagrūdę duoną su juodgrūdžių sėklomis. Šio prekės ženklo produktus rasite „Maximos“ parduotuvėse.
- „Tastino“ prekės ženklas, randamas „Lidl“ parduotuvėse, siūlo dvi šviesios duonos alternatyvas: baltą duoną ir baltą duoną su sėklomis.
- O labiausiai džiugu, kad „Maximoje“ ir „Rimi“ galima rasti ir lietuviško „Biržų duonos“ prekės ženklo produktų, kurių pasirinkimas vis auga.
Kiekvieno gamintojo kepama duona pasižymi unikaliai parinktais ingredientais, pavyzdžiui, ryžių miltais, kukurūzų krakmolu, įvairiomis sėklomis ir augaliniais aliejais. Tačiau atkreipkite dėmesį, kad kai kurie produktai gali turėti sojų, pieno ar kitų alergenų pėdsakų, o tai yra svarbu alergiškiems žmonėms.
Besirenkantiems augalinę duoną be glitimo svarbu žinoti, kad beveik visi minėti prekių ženklai turi tiek augalinių, tiek įprastų opcijų – renkantis reikėtų ieškoti augalinio ženklinimo arba skaityti sudėties aprašymą etiketėse. Kepinių kainos svyruoja nuo maždaug 2 iki 6 Eur ir priklauso nuo gamintojo, produkto svorio ir sudėties, tačiau tai suteikia galimybę kiekvienam rasti tinkamiausią pasirinkimą.
Apskritai, duonos be glitimo pasirinkimas Lietuvoje atspindi šiuolaikinės mitybos tendencijas ir vartotojų lūkestį rasti sveikesnius bei skanius maisto produktus. Didieji prekybos centrai reaguoja į šiuos poreikius siūlydami platų ir kokybišką beglitiminės duonos asortimentą, pritaikytą įvairiems skoniams bei biudžetams.
Tekstą parengė Sandra Targonskytė