Šiame straipsnyje pasidalinsime patarimais, kuo pakeisti dažniausiai pasitaikančius perdirbtus ir komplikuotos sudėties augalinius produktus.
Perdirbti ir komplikuotos sudėties produktai — kas tai?
Perdirbti – tai žmogaus apdoroti natūralūs maisto produktai. Apdorojimo formos gali būti įvairios: šaldymas, konservavimas, kepimas, džiovinimas. Ne visuomet perdirbti produktai turėtų būti laikomi mažiau vertingais, tačiau juose gali būti daug druskos, cukraus ir riebalų. Šių medžiagų į gaminius gali būti dedama daug: tam, kad jie vartotoją pasiektų kuo patrauklesne forma, turėtų ilgesnį galiojimo laiką arba padėtų palaikyti produkto struktūrą (pavyzdžiui, druska duonoje ar cukrus pyraguose). Būdingiausi perdirbti augaliniai produktai – pomidorų padažas, majonezas ir grietinė.
Komplikuotos sudėties produktais šiame straipsnyje vadinsime tokius, kuriuose esama būdingų augalinių alergenų arba netoleravimą iššaukiančių medžiagų, tarp kurių – glitimas, soja, riešutai. Pavyzdžiui, kvietiniuose miltuose nemažai glitimo, kai kurios augalinio pieno rūšys savo sudėtyje turi riešutų, o populiarusis tofu gaminamas iš sojos pupelių.
Populiariausių perdirbtų maisto produktų alternatyvos
Toliau aptarsime jau minėtus perdirbtų augalinių gaminių pavyzdžius (pomidorų padažą, majonezą ir grietinę), pateikdami natūralesnes šių produktų alternatyvas:
- Pomidorų padažą, kuriame paprastai yra daug cukraus, galima pakeisti namine becukre šio pagardo versija. Pakepinę svogūną bei česnaką ir tuomet patroškinę juos kartu su pomidorais pasigaminsite puikų pomidorų padažą be pridėtinio cukraus.
- Augaliniame majoneze dažniausiai taip pat apstu pridėtinio cukraus. Džiugu, jog šį praktišką produktą irgi įmanoma pasigaminti namie, visai nenaudojant cukraus. Tokiam majonezui reikės 180 ml aliejaus, 2 v.š. skysčio nuo konservuotų avinžirnių (arba baltų pupelių – tik ne tokių, kurios virtos garuose), 1 v.š. obuolių acto (arba 2 a.š. citrinų sulčių), 2 a.š. garstyčių, 1 a.š. klevų (arba kito augalinio) sirupo ir šiek tiek druskos. Viską, išskyrus aliejų, reikia suplakti elektriniu plaktuvu, tuomet, pasirinkus mažesnį plakimo greitį, iš lėto supilti aliejų. Palengva majonezas ims tirštėti. Kuo daugiau aliejaus, tuo tirštesnis taps majonezas. Majonezą reikia laikyti šaldytuve, ten jis gali stovėti apie savaitę.
- Prekybos centruose platinama augalinė grietinė taip pat dažnai pasižymi nebūtinai patraukliu ingredientų sąrašu – joje galima aptikti įvairių priedų, konservantų ar stabilizatorių. Jie naudojami tam, kad būtų išgautas pageidaujamas grietinės skonis arba konsistencija. Konservantai neigiamai veikia normalią žarnyno mikroflorą ir gali būti kancerogeniški. Tuo tarpu maistiniai priedai gali sukelti alergijas, bėrimus, virškinimo sutrikimus ir kitus sveikatai nepalankius sutrikimus. Tačiau ar žinojote, kad natūralesnę augalinę grietinę ne tik galima pasigaminti namuose, bet ir mėgautis puikiu jos skoniu ir maistinėmis savybėmis? Naminei šio pagardo alternatyvai reikės 1 puodelio anakardžių (mirkytų per naktį arba neilgai virtų vandenyje), pusės a.š. druskos, 3 v.š. šviežiai spaustų citrinos sulčių ir trijų ketvirtadalių puodelio vandens (jei norite „riebesnio“ rezultato, vandens naudokite mažiau). Trokštamą konsistenciją išgausite visus ingredientus suplakdami blenderiu. Prieš vartojant grietinė turi pilnai atvėsti šaldytuve. Ji, kaip ir augalinis majonezas, turi būti laikoma šaldytuve, kur gali stovėti iki savaitės.
Populiariausių komplikuotos sudėties produktų alternatyvos
Tam tikrų augalinių produktų netoleruojantiems arba jiems alergiškiems žmonėms taip pat apstu „draugiškos“ sudėties maisto variantų. Pristatome keletą alternatyvų, leidžiančių išvengti būdingiausių augalinės kilmės alergenų – kvietinių miltų, sojos ir riešutų:
- Kvietiniai miltai, kuriuose gausu alergizuojančio arba kai kurių žmonių netoleruojamo glitimo, gali būti keičiami kukurūzų, avižinių dribsnių arba ryžių miltais. Šiuose produktuose nėra glitimo, tad jie yra palankūs šiai medžiagai jautriems žmonėms. Beje, avižinių dribsnių miltai geležies ir kalcio turi net daugiau nei kvietiniai! Geležis palaiko imuninę sveikatą, hemoglobino gamybą organizme, gerą atmintį bei mažina nuovargį. Kalcio nauda taip pat nepaneigiama: jis žmogui būtinas tam, kad užtikrintų tinkamą kaulų struktūrą, nervų sistemos veiklą, reguliuotų kapiliarų bei ląstelių membranų laidumą, kraujo krešėjimo procesus. Avižinių dribsnių miltai – pravartus pasirinkimas dar ir dėl to, jog jie patiekalams suteikia puikią konsistenciją ir savitą, maloniai saldų skonį. Kukurūzų ir ryžių miltai taip pat yra dėmesio verti produktai. Kukurūzų miltai padeda mažinti cholesterolio kiekį kraujyje, o miltinė ryžių alternatyva dėl jų sudėtyje esančio cholino padeda palaikyti gerą kepenų būklę.
- Sojos pupelėse taip pat esama nemažai alergenų: β-konglicinino, glicinino, Gly m Bd 30 K (P34) ir Gly m Bd 28 K. Džiuginame nežinančius, jog populiariąją šio produkto pagrindu gaminamą tofu varškę galima nesunkiai pakeisti namine avinžirnių alternatyva. Šiam gaminiui reikės nevirtų avinžirnių ir vandens. Pirmiausia avinžirnius užmerkite ir palaikykite pernakt. Tuomet, jau nusausintus, suberkite į blenderį ir įpilkite dvi stiklines vandens. Plakite maždaug 20-30 sekundžių, kad išgautumėte skystą konsistenciją. Šį skystį nusunkite riešutų pieno maišeliu ir supilkite į keptuvę. Maišykite, kaitindami vidutiniškai karštoje temperatūroje. Skysčiui pradėjus tirštėti, kaitrą sumažinkite iki minimalios ir, dažnai maišydami, troškinkite apie dvidešimt minučių. Masei tapus pudingą primenančios konsistencijos, supilkite ją į kepimo indą, padengtą augaliniais riebalais (pavyzdžiui, sviestu arba saulėgrąžų aliejumi). Tolygiai paskirstykite ją šaukštu arba mentele ir palikite pastovėti kelioms valandoms. Skanaukite tofu, kai masė inde sukietės. Dėl avinžirniuose esančių skaidulų, kalio, B grupės vitaminų, geležies, magnio, seleno ir kalcio šis tofu ne tik pradžiugins puikiu skoniu, bet ir padės palaikyti gerą širdies sveikatą.
- Nepamirštame ir riešutų – šiems produktams alergiški net du iš šimto žmonių! Riešutai yra itin maistingi, tad žinoti, kuo juos pakeisti, tikrai pravartu . Riešutuose gausu skaidulų (svarbaus maisto šaltinio gerosioms bakterijoms), baltymų, naudingųjų riebalų, vitamino B, E ir mineralų (geležies, kalio, seleno, magnio, cinko ir vario). Nenusiminkite: maistingiesiems riešutams esama nemažai alternatyvų. Jūsų pasirinktu riešutų pakaitalu gali tapti saulėgrąžų sėklos (neišskiriant ir jų aliejaus). Taip pat tinkamos chia, moliūgų ir sezamo sėklos (galima rinktis ir šio produkto pagrindu pagamintą tahini pastą), pupelės bei kiti panašia maistine sudėtimi pasižymintys augaliniai ingredientai.
Šaltiniai:
- https://healthwire.pk/healthcare/health-benefits-of-rice-flour/
- https://www.bhf.org.uk/informationsupport/heart-matters-magazine/nutrition/are-nuts-good-for-you
- https://health.clevelandclinic.org/benefits-of-nuts
Straipsnį parengė Dominyka Rauktytė