Prikelti antram gyvenimui


2023-03-20

Nemažai valgomų daržovių, vaisių ir prieskoninių žolių likučių išmetame. Tačiau šiuos „nelaimingus“ likučius galima prikelti naujam gyvenimui. Salotos, svogūnų laiškai, imbierai, prieskoninės žolės, salierų stiebai, morkų ir burokėlių lapeliai, pupelių daigai ir dar daugybė valgomų augalų lengvai vėl atauga ant palangės arba darže. Tai bus organinis, trąšomis ar chemikalais neužterštas maistas. Pravartu žinoti kelis atauginimo principus ir viskas bus paprasta.

Daržovių viršūnės, lapinės ir svogūninės daržovės

Norint atauginti salierus, salotas, kopūstus, svogūnus, porus, pankolius, citrinžoles ir kt., pakanka tiesiog nupjauti nevalgomą augalo pagrindą (maždaug 2,5 cm aukščio), įdėti į negilią lėkštę ir iki pusės užpilti vandeniu. Vandenį svarbu reguliariai keisti ir šitaip laukti pirmosios žalumos. Lapai vandenyje auga ištisus metus, o norint galima sodinti ir į žemę.

 

Šakniavaisiai

Panašiai į lapines daržoves atauginami ir šakniavaisiai ar į šaknis panašios daržovės, tokios kaip burokėliai, ropės, imbierai, kurių šaknis suvalgoma, o viršutinė lapinė dalis išmetama. Šios viršutinės nuopjovos ataugina salotoms ir troškiniams tinkamus skanius lapelius. Nuopjovą (nupjautos šaknies puse žemyn) reiktų negiliai pamerkti vandenyje.


Vaisiai

Jei norite auginti vaisius – tiesiog neišmeskite sėklų, jas nuplovus palaikykite drėgnai ir sodinkite į vazonėlį. Vazonėlį apdenkite nupjautu plastikiniu buteliu, tarsi sukuriant sėklytėms šilnamio sąlygas, kol šios išdygs. Kol užaugs vaismedis teks luktelti porą metų, bet iki tol namus puoš kvepiantis ir žydintis naminis augalas. Avokadą galima atauginti iš kauliuko, nulupus jo luobelę ir pasmeigus ant kelių dantų krapštukų pamerkti į vandenį. Sulaukus šaknelės ir viršūnėlės, galima sodinti į dirvožemiu pripildytą vazoną.

 

Dekoro idėja

Ar žinote, kad daržovių likučiai gali tapti ir puikia namų puošmena? Nuostabiai atrodo mini sodelis: žemame plačiame vandeniu užpildytame inde pamerkite gausybę įvairių daržovių ir valgomų augalų nuopjovų. Augaliukai atsidėkos lapelių formų, spalvų ir skonių įvairove! Inspiracija gali tapti ši arba ši nuotrauka.

Tekstą parengė Indrė Sliužinskaitė

––––––––––––––––––––––––––––

Keletas naudingų resursų apie valgomų augalų atauginimą:

  1. https://www.youtube.com/watch?v=_q_thcYfyvk
  2. https://www.youtube.com/watch?v=u-INPkawr28
  3. https://www.youtube.com/watch?v=KtmyE12e8LI
  4. https://www.apieceofrainbow.com/veggetables-herbs-regrow-kitchen-scraps/
  5. https://gardeningsoul.com/20-vegetables-you-can-re-grow-from-scraps/?fbclid=IwAR0p9U66DzEY34HGTnkV6NQnSBywlKrEjBZKLXtWieGwXGWF8TONK-YY87Q
  6. https://gardeningsoul.com/12-herbs-you-can-grow-with-just-water-all-year-round/?fbclid=IwAR3w4aE6idn6lMP-rJp40juqMb3Vqcvzq9lv0QKlfE-ZI7aAGxAw5j1Pm-I

 

Šaltiniai:

https://mama.tv3.lt/show-article/7512/darzoves-kurias-galima-isauginti-is-ju-likuciu-foto

https://www.gardentech.com/blog/gardening-and-healthy-living/growing-food-from-kitchen-scraps

 

Norite išbandyti augalinę mitybą ir gauti daug skanių augalinių receptų? Registruokitės į mūsų 22-jų dienų augalinių atradimų programą ir nemokamai gaukite kasdienių receptų ir svarbių patarimų!

kiti įrašai

Rodoma  [tcb_pagination_current_page]  iš [tcb_pagination_total_pages]