Vietoje kvietinių: miltai be glitimo


2023-12-28

Kvietiniai miltai – tik vienas iš daugelio pasirinkimų gaminant įvairius lietuviškai virtuvei  būdingus augalinius patiekalus, tokius kaip blyneliai, pyragai ar duona. Grikių, avižų, avinžirnių, linų sėmenų ir rudųjų ryžių miltai – bene dažniausios ir lengviausiai prieinamos alternatyvios miltų rūšys be glitimo – gali ne tik suteikti šiems patiekalams naują skonį, bet  ir paversti juos maistingesniais. Šiame straipsnyje suteiksime praktinių patarimų, kokius glitimo savo sudėtyje neturinčius miltus verta rinktis gaminant bei aptarsime jų naudą sveikatai. 

 

Avinžirnių miltai

 

Pradėkime nuo blynų. Šiam patiekalui puikiai tinka avinžirnių miltai, leidžiantys kurti tiek saldžias, tiek sūrias variacijas. Šie miltai ne tik yra maistingesni, turi daugiau baltymų ir skaidulų nei kvietiniai, bet taip pat yra mažiau riebūs ir ne tokie kaloringi. Kad avinžirnių blyneliai gautųsi purūs ir minkšti, svarbu žinoti, kad šiuose miltuose yra daugiau krakmolo nei kvietinėje jų alternatyvoje, taigi tešla natūraliai gausis tirštesnė. Malonią blynelių tekstūrą išgauti padės teisingas miltų ir vandens (arba augalinio pieno) santykis. 

Kviečiame paragauti: AVINŽIRNIŲ BLYNELIŲ RECEPTAS

 

Avižiniai miltai

 

Pyragams rinkitės avižinius miltus. Dažnai receptuose siūloma juos maišyti su kvietiniais, tačiau vadovaujantis keliomis paprastomis taisyklėmis tikrai galima pagaminti puikų pyragą ir vien tik iš avižinių miltų. Visų pirma, norint išvengti gumulėlių, avižinius miltus reikia persijoti. Taip pat šie miltai pasižymi didesniu sugeriamumu, todėl pravartu naudoti kiek daugiau skysčio nei gaminant iš kvietinių. Pyragas iš avižinių miltų pareikalaus šiek tiek ilgesnio kepimo laiko bei iškepęs bus šlapesnis, todėl reikės leisti jam atvėsti prieš glazūruojant ar tepant pyrago viršų kitais pagardais (tam, kad jie neišsilydytų ir nesusigertų). Avižinių miltų maistingumas panašus į rupių kvietinių miltų, tačiau papildomai pirmieji turi apetitą bei cukraus kiekį kraujyje reguliuojančių medžiagų.

Kviečiame paragauti: TRUPININIO PYRAGO SU OBUOLIAIS IR SPANGUOLĖMIS RECEPTAS

 

Linų sėmenų miltai

 

Puiki alternatyva gaminantiems daržovių kepsneliuslinų sėmenų miltai. Šis ingredientas ne tik pridės kepsneliams pikantiškesnio skonio bei kvapo, bet ir praturtins juos maistingomis medžiagomis. Linų sėmenyse esančiuose baltymuose yra visų mūsų organizmui reikalingų amino rūgščių, taip pat – gausu vitaminų ir mineralinių medžiagų. Linų sėmenų miltai ypač tinkami kepsneliams, nes labai gerai sugeria skystį ir todėl puikiai suriša ingredientus (būtent dėl šios savybės linų sėmenys yra plačiai naudojami kaip kiaušinių pakaitalas kepiniams), taigi kepsneliai nesubyrės. 

Kviečiame paragauti: AVINŽIRNIŲ IR DARŽOVIŲ KEPSNELIŲ SU LINŲ SĖMENŲ MILTAIS RECEPTAS

 

Grikių miltai

 

Ar Jums teko ragauti grikių duonos? Grikiai suteikia duonai ryškų skonį ir aromatą, o jų nauda sveikatai aprėpia cukraus kiekio kraujyje reguliavimo bei priešuždegimines savybes. Dietologai grikių maistingumą netgi prilygina daržovėms ir rekomenduoja juos įtraukti į savo kasdieninį valgiaraštį. 

Gaminantiems duoną iš grikių miltų receptuose neretai siūloma juos maišyti su kitais, pavyzdžiui – ryžių miltais. Tai reikalinga tam, kad duona išlaikytų savo formą ir elastingumą. Grikių tešla gali būti gana lipni, tačiau svarbu ją maišyti atsargiai ir neperminkyti – kitaip duona gali gautis sprangios, guminės tekstūros. 

Taip pat grikių duoną galima pasigaminti ir tiesiai iš grikių kruopų: naudojant per naktį išmirkytus neskrudintus žalius grikius (kepinti netiks, nes nesuteikia duonai reikiamo sukibimo) ir maišant juos su chia, moliūgų, saulėgrąžų ar kitomis mėgstamomis sėklomis. 

Kviečiame paragauti: GRIKIŲ MILTŲ DUONOS RECEPTAS

 

Rudųjų ryžių miltai

 

Viena iš populiariausių įprastų kvietinių miltų makaronų alternatyvų – rudųjų ryžių miltų makaronai. Šie makaronai yra mažiau kaloringi, juose gausu skaidulų ir baltymų, B grupės vitaminų bei magnio, kuris svarbus širdies ir kraujagyslių bei nervų ir raumenų sistemų veiklai. Miltų pasirinkimas turi didelę įtaką makaronų skoniui ir tekstūrai: ieškokite tokių, kurių aprašyme yra minimas lipnumas ar kibumas, tokie miltai turi daugiau krakmolo. Tam, kad išvengtumėte tąsios, lipnios tešlos, gamindami naudokite atvėsintus ingredientus. Taip pat labai svarbu atrasti teisingą vandens proporciją tešloje bei labai gerai ją išminkyti prieš kočiojant. Šių makaronų virimas – vienas malonumas! Užtruksite vos 2-3 minutes Al Dente kietumui išgauti. 

Kviečiame paragauti: RUDŲJŲ RYŽIŲ MILTŲ MAKARONŲ SU SALDŽIŲJŲ PAPRIKŲ HUMUSU RECEPTAS

 

Taigi, nebijokite eksperimentuoti ir testuoti! Gali prireikti laiko, kol atrasite Jums patinkančius receptus ir teisingas ingredientų proporcijas, tačiau nauji skoniai ir patiekalų maistingumas tikrai nenuvils.

 

Straipsnį parengė Vaida Arlauskaitė

 

Šaltiniai:

 

Norite išbandyti augalinę mitybą ir gauti daug skanių augalinių receptų? Registruokitės į mūsų 22-jų dienų augalinių atradimų programą ir nemokamai gaukite kasdienių receptų ir svarbių patarimų!

kiti įrašai

Rodoma  [tcb_pagination_current_page]  iš [tcb_pagination_total_pages]